O kampanii

#wKobiecejGłowie to jedna z odsłon kampanii #NASZAwtymGŁOWA na rzecz zdrowia psychicznego, której głównymi bohaterkami są kobiety.

Celem kampanii jest skupienie uwagi na zdrowiu Kobiet. Razem z Gedeon Richter Polska – głównym partnerem kampanii – chcemy dawać Kobietom poczucie zrozumienia oraz przestrzeń do rozmów o problemach i trudnych emocjach. W trosce o ich zdrowie psychiczne chcemy przełamywać tabu, a także pokazać, że każda Kobieta zasługuje na pomoc i wsparcie.

Dlaczego to właśnie kobiety są bohaterkami naszej kampanii?

Kobiety to grupa społeczna, która w sposób szczególny jest narażona na zaburzenia psychiczne. Według prof. Daniela Freemana, brytyjskiego psychologa klinicznego, kobiety od 20% do 40% częściej zapadają na choroby psychiczne, w porównaniu do mężczyzn.
Powód? Przede wszystkim odgrywanie wielu ról życiowych oraz uczucie silnej presji społecznej. Nie zapominajmy, że kobiety to matki, żony, partnerki, menadżerki, często opiekunki ogniska domowego i żywicielki rodziny. Każda z tych ról wiąże się z wieloma zadaniami i obowiązkami, którym kobiety muszą sprostać, często bez możliwości złapania oddechu i odpoczynku.

Nasz cel, misja oraz podejmowane działania

Przy współpracy z ekspertami z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii oraz Fundacją Gerlsy będziemy inicjować wywiady i spotkania ze specjalistami na portalu www.naszawtymglowa.pl, organizować warsztaty dla kobiet, poszerzające horyzonty rozmowy i dyskusje, których głównymi bohaterkami będą właśnie Panie. W kobiecej odsłonie kampanii oddamy głos Kobietom, aby zostały wysłuchane oraz zrozumiane. Pokażemy razem, że zdrowa Kobieta, to szczęśliwa i spełniona Kobieta.

Patron kampanii – Polskie Towarzystwo Psychiatryczne

Polskie Towarzystwo Psychiatryczne – obchodzące w tym roku 100-lecie swojego istnienia – stowarzyszenie grupujące lekarzy psychiatrów oraz przedstawicieli wszystkich grup profesjonalistów ochrony zdrowia psychicznego. Jest stowarzyszeniem, którego aktywność obejmuje zarówno cele rozwoju nauki oraz nowych metod profilaktyki i terapii w dziedzinie psychiatrii, jak i przygotowywanie obowiązujących w naszym kraju praktycznych rekomendacji leczenia zaburzeń psychicznych. Reprezentuje potrzeby systemu psychiatrycznej opieki zdrowotnej wobec władz wszystkich szczebli, włączając się w proces reformy opieki psychiatrycznej w Polsce, a także wobec międzynarodowych organizacji grupujących specjalistów ochrony zdrowia psychicznego.