Psychoedukacja

Psychoedukacja jest czymś więcej niż uświadamianiem pacjentów. To uczenie chorego jak powinien obchodzić się z chorobą, radzić sobie i żyć z przewlekłą chorobą. Człowiek chorujący uczy się współpracować z lekarzem, rozpoznawać wczesne oznaki nawrotów, uczyć się komunikować z innymi i lekarzem, świadomie kształtować nowy, zdrowy styl swojego życia, radzić sobie z kryzysami. Psychoedukacja poprawia i zmienia nastawienie do choroby, bo pozwala lepiej rozumieć i spojrzeć na życie z szerszej perspektywy. Psychoedukacja buduje odpowiedzialność i troskę o siebie. Zaprzeczanie zaś zamienia na świadomość. Świadomość zaś przydaje się nie tylko osobom chorym i ich rodzinom. To także wielki dar dla wszystkich, którzy są zdrowi. Tworzy uważność, która w przyszłości być może pozwoli szybko zrozumieć objawy i szybko zacząć leczenie.

Depresja

Spotkanie live z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia spotkania live z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją. Podczas spotkania zapytaliśmy się naszej ekspertki - Katarzyny Grott z Warszawskiego Ośrodka…

Czytaj dalej

Objawy depresji

Wbrew pozorom depresja to poważna choroba, której nie można lekceważyć. Obniżony nastrój nie zawsze jednak świadczy o depresji. Jeśli czujemy się zaniepokojeni stanem naszego zdrowia psychicznego,…

Czytaj dalej

Stres

Negatywne doświadczenia z dzieciństwa a stres w życiu dorosłym

Przemoc wobec dzieci często powoduje u nich traumę na całe życie. Klaps lansowany jako tradycyjna metoda wychowawcza, nie dość że się nie sprawdza, to może być źródłem chorób somatycznych i…

Czytaj dalej

Jak rozpoznać przewlekły stres?

Stres to nieodłączny element życia, towarzyszący ludzkości od tysięcy lat. To właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie stawiać czoła wszelkim zagrożeniom, przezwyciężać przeszkody oraz radzić sobie z…

Czytaj dalej

Stany lękowe

Kiedy warto iść do psychiatry i o czym z nim rozmawiać? – rozmowa z prof. Jakubem Kaźmierskim, psychiatrą z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi

Poszukać pomocy specjalisty warto zanim nasz lęk wymknie się spod kontroli. Zwlekanie z wizytą u lekarza może spowodować, że lęk będzie trudno okiełznać. Kiedy warto iść do psychiatry i o czym z nim…

Czytaj dalej

Czym są stany lękowe?

Z pewnością ciężko byłoby znaleźć osobę, która ani razu w swoim życiu nie doświadczyła uczucia lęku – zwłaszcza teraz, kiedy obecne czasy nie sprzyjają, aby zachować spokój ducha. Pandemia COVID-19 w…

Czytaj dalej

Wsparcie

Pomoc w kryzysie zdrowia psychicznego, czyli o Pilotażu Centrów Zdrowia Psychicznego

Czytaj dalej

Do kogo z kryzysem? Psychiatra, psycholog, psychoterapeuta? U kogo najlepiej szukać pomocy doświadczając załamania zdrowia psychicznego? Od czego zacząć? Poranne spacery, śpiewanie, czytanie książek,…

Szybka pomoc obok domu – Centra Zdrowia Psychicznego

Czytaj dalej

W kryzysie psychicznym liczy się czas. Problemy lubią szybko się pogłębiać i trzeba działać błyskawicznie. Natychmiastowa, różnorodna, bezpłatna, blisko domu, włączająca w terapię bliskich,…