Zdrowie psychiczne

Zdrowie psychiczne, czyli najogólniej ujmując nasz dobrostan, zależy od wielu rzeczy. To harmonia w procesach fizjologicznych, brak objawów wskazujących problemy psychiczne, zdolność do twórczego rozwoju i samorealizacji, akceptację i poczucie własnej wartości i tożsamości, zdolność osiągania satysfakcji z życia, realistyczny odbiór rzeczywistości, a także zdolność przystosowania się jednostki do norm kulturowych i środowiska społecznego. Tempo zmian społecznych ostatnich lat sprawiło, że coraz trudniej nam nadążyć, coraz trudniej się dostosować. Żyjemy w czasach VUCA, czyli w okresie nieustających zmian. Nie ułatwia nam codziennego życia, ani nie pomaga w utrzymaniu harmonii.

Wywiady

Problem presji perfekcji wśród kobiet. Rozmowa z dr Sławomirem Murawcem

Weronika Trawczyńska: Panie doktorze, czy często spotyka się Pan z presją perfekcji wśród kobiet? Czy może Pan wyjaśnić czy ona dokładnie jest? Dr Sławomir Murawiec: Presję perfekcji możemy również…

Czytaj dalej

Jak szukać szefa i znaleźć wymarzoną pracę? Rozmowa z Martą Kirszling – twórczynią projektu Szukam Szefa

Do jednego z rytuałów dorosłego życia na pewno należy zmiana pracy. Z pewnością każdy z nas pracy szukał, zmienił lub właśnie jest w trakcie poszukiwań. Okazuje się, że dobra praca to nie tylko…

Czytaj dalej

Artykuły

W pułapce negatywnych automatycznych myśli

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się powiedzieć do samego siebie „Jestem beznadziejny, nic nie potrafię” albo „ludzie pewnie myślą, że jestem kompletnym głupkiem”? Czy dodatkowo towarzyszył Ci wtedy…

Czytaj dalej

Pandemia koronawirusa może powodować zespół stresu pourazowego?

Pandemia pokazała nam, że otaczająca nas rzeczywistość przestała być przewidywalna. Wcześniej mogliśmy sami decydować o sobie – planować, spotykać się, kiedy i z kim chcemy, a także podróżować w…

Czytaj dalej

Badania

Kondycja psychiczna Polaków. Badania przeprowadzone przez Instytut LB Medical i SW Research

Czujemy się gorzej Z badania, jakie zrealizował Instytut LB Medical, wraz z SW Research w październiku 2020, wynika jasno, że połowa z respondentów doświadczyła w ostatnich 2 latach obniżenia…

Czytaj dalej

Dorośli

To, jak przetrwamy psychicznie pandemię, zależy od naszej rodziny – rozmowa z prof. Ireną Namysłowską, psychiatrą i psychoterapeutą z Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii

Człowiek ma prawo do szczęścia, nie może ono jednak przysłonić wszystkiego. Zbyt szybko uznajemy: „Nie układa mi się w związku, to może w innym będzie mi lepiej”. To, jak przetrwamy pandemię, w dużej…

Czytaj dalej

Style więzi wykształcone w dzieciństwie a satysfakcja ze związku w dorosłości

Czy style więzi wykształcone w dzieciństwie mają wpływ na satysfakcję ze związku w dorosłości i dobór partnerów? Źródłem zdolności interpersonalnych są doświadczenia z dzieciństwa, które są…

Czytaj dalej

Dzieci i młodzież

Co pandemia zrobiła dzieciom – rozmowa z dr Aleksandrą Piotrowską, psychologiem i pedagogiem z Uniwersytetu Warszawskiego

Czytaj dalej

O wpływie pandemii na zdrowie psychiczne, edukację oraz rozwój dzieci i młodzieży – rozmowa z dr Aleksandrą Piotrowską, psychologiem i pedagogiem z Uniwersytetu Warszawskiego. Anna Janicka: Co…

Negatywne doświadczenia z dzieciństwa a stres w życiu dorosłym

Czytaj dalej

Przemoc wobec dzieci często powoduje u nich traumę na całe życie. Klaps lansowany jako tradycyjna metoda wychowawcza, nie dość że się nie sprawdza, to może być źródłem chorób somatycznych i…

Uzależnienia

Oko w oko z uzależnieniem – fascynacja, zgubny nałóg, zaburzenie?

Czytaj dalej

Czy zdarzyło Ci się powiedzieć w niezobowiązującej rozmowie, że jesteś od czegoś ,,uzależniony”? Popularyzacja tego słowa w kulturze masowej rzuca nowe światło na postrzeganie zjawiska uzależnień:…

Uzależnienie od cyberprzestrzeni – problem XXI wieku?

Czytaj dalej

Uzależnienie od cyberprzestrzeni – problem XXI wieku? O tym, czy warto robić sobie detoks od smartfona, jak rozpoznać, że nadmierne korzystanie z cyberprzestrzeni to już uzależnienie i jakie…